Forum Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu Strona Główna Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Forum Studentów - UWAGA!!! aktywacja konta następuje w przeciągu 24h, jeśli kogoś konto nie zostało aktywowane prosze o kontakt sylwia.los@interia.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nocny Maraton Filmowy!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu Strona Główna -> Po zajęciach...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NZS




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 18:05, 14 Kwi 2009    Temat postu: Nocny Maraton Filmowy!

Kino Apollo i Niezależne Zrzeszenie Studentów UAM zapraszają na kolejną noc filmową w ramach wspólnie organizowanego cyklu, która rozpocznie się 24. kwietnia o godzinie 22:15. Tym razem zaprezentujemy Wam retrospektywę Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów. W ramach przeglądu odbędzie się projekcja "Trzech kolorów", trylogii uznanej za szczytowe osiągnięcie twórcy. Tytuły poszczególnych filmów nawiązują do barw francuskiej flagi, a każdy z obrazów jest metaforą jednego z haseł tamtejszej rewolucji: wolności, równości i braterstwa. Serdecznie zapraszamy!

Trzy kolory: Niebieski

Francja/Polska/Szwajcaria/UK 1993
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Zdjęcia: Sławomir Idziak
Muzyka: Zbigniew Preisner
Czas trwania: 100 minut
Obsada: Juliette Binoche, Benoît Régent

Wieczór rozpocznie projekcja pierwszego filmu z cyklu. "Niebieski" przedstawia historię Julie (Juliette Binoche), która w wypadku samochodowym traci dziecko i męża, wybitnego kompozytora. Kobieta postanawia uciec od przeszłości rozpoczynając całkowicie anonimowe życie, z dala od ludzi - bez miłości, przyjaźni czy jakichkolwiek uczuć, które by mogły ograniczyć jej wolność. W filmie szczególną uwagę przykuwa świetna rola Juliette Binoche, doskonale odgrywająca kobietę po traumatycznych przeżyciach i podniosła muzyka Zbigniewa Preisnera.

Trzy kolory: Biały
Francja/Polska/Szwajcaria 1994
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Muzyka: Zbigniew Preisner
Czas trwania: 91 minut
Obsada: Zbigniew Zamachowski, Julie Delpy

Druga część cyklu porusza tematykę równości. Polski emigrant Karol (Zbigniew Zamachowski) żeni się z piękną Dominique (Julie Delpy) i postanawia pozostać z nią w Paryżu. Niestety, stres wywołany przez nieznajomość języka, a także wyobcowanie w nieznanym kraju powoduje, że Karol staje się impotentem. Rozczarowana żona rozwodzi się z nim zabierając przy tym cały majątek. Żebrząc na ulicy poznaje innego Polaka - Mikołaja (Janusz Gajos), który zaoferuje rodakowi pomoc w zemście na byłej żonie...
Od pozostałych części trylogii odróżnia ten obraz lżejszy ton i spora doza humoru. Odmienne jest również miejsce akcji - większa część filmu rozgrywa się w Polsce. Te elementy nie psują jednak w żaden sposób artystycznej wartości i przekazu dzieła Kieślowskiego.


Trzy kolory: Czerwony
Francja/Polska/Szwajcaria 1994
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Zdjęcia: Piotr Sobociński
Muzyka: Zbigniew Preisner
Czas trwania: 99 minut
Obsada: Irene Jacob, Jean-Louis Trintignant

Finałowa część trylogii, a przy tym ostatnie dzieło polskiego reżysera. Tym razem historia oscyluje wokół hasła "braterstwo". Modelka Valentine (Irene Jacob), przypadkowo potrąca psa samochodem. Właścicielem okazuje się emerytowany sędzia (Jean-Louis Trintignant). Valentine odkrywa, że człowiek zabija nudę podsłuchując rozmowy telefoniczne sąsiadów. Początkowo oburzona zachowaniem sędziego, z czasem odnajduje w nim przyjaciela.
Obraz uznawany jest za najbardziej dojrzałe pod względem artystycznym i filozoficznym dzieło Kieślowskiego. Został uznany za godnego spadkobiercę kina moralnego niepokoju
i francuskiej Nowej Fali. "Czerwony" naśladowało później wielu reżyserów, choćby Bernardo Bertolucci w "Ukrytych pragnieniach".


24.04.2009
godz. 22:15
Bilety: 16 zł przedsprzedaż, 18 zł w dniu imprezy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu Strona Główna -> Po zajęciach... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin